نوروفیدبک - تی دی سی اس

 

نوروفیدبک چیست؟در این روش شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند .حالا شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می توانید به تنظیم و کنترل آنها بپردازید و در تمام این مراحل درمانگر در کنار شما نشسته و به شما یاد می دهد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

در واقع نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای درون مغزتان می کند ، به عنوان مثال در صفحه مانیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید. دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتی که این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو خواهید رفت و در غیر این صورت شکست می خورید ،به این ترتیب شما یاد می گیرید که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می توانید مغز خود را طوری تنظیم کنید که آرامش جایگزین اضطراب شود.

 

نوروفیدبک چیست؟

 

 

آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا FDA (معتبرترین سازمان پزشکی جهان)  جهت درمان اضطراب ،استرس،افسردگی،بیش فعالی کم توجهی و ... تایید شده است.

.

عوارض جانبی این روش چیست؟ نوروفیدبک عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز  دارد،فعالیت های کل مغز را کنترل می کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می شود. 

.

مغز و ارتباطات آن
مغز انسان دارای قسمت های مختلف با عملکردهای مختلف است . یکی از این قسمت ها قشر مخ می باشد . قشر مخ مرکز فرایندهای عالی ذهن، محل ثبت احساس ها ،آغاز اعمال ارادی ، تصمیم گیری و تدوین نقشه است .مغز انسان از تعداد زیادی سلول عصبی به نام نورون تشکیل یافته است . نورون ها در سراسر بدن وجود دارند .
ارتباط بین قسمت های مختلف مغز ، و نیز ارتباط بین مغز و سایر قسمت های بدن از مسیر این سلول های عصبی و توسط پیام عصبی صورت می گیرد . در واقع مغز از طریق این سلول ها ، پیام های مختلفی (پیام عصبی ) را به قسمت های مختلف بدن فرستاده و پیام هایی نیز دریافت می کند .ماهیت این پیام عصبی در داخل یک سلول به صورت جریان الکتریکی (پتانسیل عمل) و در بین دو سلول به صورت نقل و انتقالات شیمیایی (نوروترنسمیتر )است . فعالیت الکتریکی نورون ها در سطح جمجمه سبب شکل دهی فعالیت الکتریکی مغز با عنوان امواج مغزی می شود .امواج مغزی انواع و کارکردهای متفاوتی دارند و برحسب فرکانس به انواع مختلف تقسیم می شوند (امواج سریع تر دارای فرکانس بیشتر ،و امواج آهسته دارای فرکانس کمتر هستند ). همه این امواج در تمام اوقات وجود دارند اما در شرایط مختلف کارکردی ،غلبه با موج خاصی است .
امواج مختلف مغزی و کارکردهای آنها عبارتند از : موج دلتا (3-5/0 هرتز)موج تتا (7-4هرتز )، موج آلفا (12-8هرتز)،موج (12-15هرتز)،موج بتا (37-14هرتز )و گاما (38 هرتز به بالا ). دلتا (3-5/0 هرتز) .آهسته ترین موج مغزی است و در طی خواب عمیق (بدون رویا )غلبه دارد و برای ترشح هورمون رشد و ترمیم بافت های بدن مفید است .


تتا(7-4 هرتز ):
یادگیری عالی ،احساس سکون و آرامش پذیری زیاد ، برنامه ریزی مجدد ذهن ، خیال پردازی ،تفکر بدن خودسانسوری، فراخوانی خاطرات ناراحت کننده و رنج آور ذخیره شده در حافظه کارکردهای موج تتا هستند .

 

آلفا (12-8 هرتز ):
هنگامی که آرام هستید و پردازش اطلاعات ذهنی زیادی ندارید : هنگامی که چشمان خود را می بندید مغز شما امواج آلفای زیادی به ویژه در ناحیه پس سری تولید می کند . همچنین هنگام تفریح و لذت بردن از محیط اطراف غلبه با موج آلفاست .امواج آلفا در زمان و شکل مناسب دستیابی به عملکرد بهینه ،کاهش اضطراب ،تقویت سیستم ایمنی ،تفکر مثبت ،یکپارچگی ذهن و بدن ،شهود ، درون اندیشی ،تعادل هیجانی ،احساس سرخوشی ،آگاهی درونی و افزایش ترشح سروتونین را باعث می شوند .


(12-15SMR هرتز ):
امواج SMR باعث استحکام بخشیدن به ذهن و بدن ، پردازش و تمرکز در آرامش ،ایجاد هماهنگی بین محیط و فرد ، کمک به خواب رفتن و تنظیم حرکات بدن می شود .

بتا (37-14 هرتز ):
کنش های پیچیده ذهنی (مثل سخن گفتن ،بحث کردن و ...) ، تفکر انتزاعی فوق العاده ،هشیاری ،تمرکز ،پایداری هیجانی ،محاسبات ریاضی ،و افزایش متابولیسم با غلبه موج بتا در مغز بروز می کند .


گاما(38 هرتز به بالا ) :
موج گاما ،سازمان دهنده مغز و هماهنگ کننده و یکپارچه کننده اطلاعات از قسمت های مختلف بدن است .غلبه این موج با حافظه خوب ،سرعت انتقال زیاد اطلاعات ،پردازش سطوح بالای اطلاعات و یادگیری مسائل پیچیده همراه است .

 

تعداد جلسات درمان؟

 بین 15 جلسه الی 40 جلسه. باتوجه به تشخیص نوروتراپیست.

 

نکات مهم:

1:تعداد جلسات درمان حتما باید پایدار و مستمر باشد. در غیر این صورت هرگونه کم کاری به عهده مراجع کننده می باشد.

2:مراجعه کننده نباید هنگام حضور در جلسه درمان تشنه ، گرسنه ، خواب الود باشد.

3:تمرین های رفتاری در منزل مکمل نوروفیدبک می باشند به هیچ وجه نباید تمرین ها خاتمه یابند در طول درمان.

4:بعد از جلسه درمان باید نوشیدنی مفید میل شود.

:5 قبل از شروع جلسه درمان از تمیز بودن پوست سر مطلع باشید.

6: قبل از شروع دوره اطلاعات مختصری راجب این رشته را بدست اورید.

 

 

تی دی سی اس چیست؟ تی دی سی اس یا همان TDCS مخفف ترکیب Transcranial Direct-Current Stimulation است که به معنی تحریک جدار جمجمه با جریان مستقیم برق است. در روش های درمان باف تی دی سی اس، یک جریان الکتریکی مستقیم بسیار ضعیف در حد 1 الی 3 میلی آمپر به جداره مغز فرد متصل می شود که به وسیله آن فعالیت های بخش های مشخصی از مغز را کاهش یا افزایش می دهند.

برای هر کاربرد تی دی سی اس، باید قسمت های متفاوتی از مغز فعال و یا مهار شوند و این کار به وسیله انتخاب موقعیت الکترودها در پوسته ی جمجمه صورت می گیرد. جریان برق القا شده هیچ تاثیر مستقیمی روی سلول های مغز ندارد و تنها آستانه تحریک یا مهار این سلول ها را تغییر می دهد و به همین علت، یکی از امن ترین و موثر ترین روش های درمانی مدرن به حساب می آید.

تی دی سی اس در ابتدا برای درمان بیماری هایی که در آن مغز آسیب دیده بود طراحی شد اما به مرور تاثیر مثبت آن روی بهبود عملکردهای شناختی مغز نیز آزمایش و اثبات شد.

با تی دی سی اس می توان محدوده توجه فرد را افزایش داد، مهارت های حل مساله او را تقویت کرد، پردازش های زبانی و ریاضی را بهبود داد و همچنین حافظه را قوی تر نمود. البته تی دی سی اس برای درمان افسردگی، اضطراب، اعتیاد و همچنین دردهای مضمن نظیر میگرن نیز اثربخش است.

 

کاربردهای تی دی سی اس TDCS

تی دی سی اس از لحاظ تئوری در موارد بسیار زیادی می تواند اثر مثبت داشته باشد اما در این مقاله به کاربردهایی از تی دی سی اس می پردازیم که اثرگذاری آن ها در آزمایش های علمی در سراسر دنیا به اثبات رسیده باشد.

یکی از کاربردهای مهم دستگاه تی دی سی اس در درمان افسردگی است که تاثیر مناسبی روی موارد مورد آزمون داشته است و محققین تاثیر یک بار استفاده از دستگاه تی دی سی اس را برابر با مصرف یک دوره شش هفته ای قرص فلوکسیتین برآورد کرده اند.

کاربرد دیگر این روش، درمان میگرن و دیگر دردهای مزمن مثل آفازی و پارکینسون می باشد.

همچنین در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر، الکل، سیگار و حتی غذا نیز تاثیرگذار بوده و در بخش پرخوری عصبی نیز نتایج قابل قبولی بدست آورده است و باعث کاهش اشتهای کاذب در افراد تحت درمان شده است.

استفاده از تی دی سی اس می تواند وز وز گوش را کاهش داده و همچنین آلزایمر را بهبود بخشد و از بیشتر شدن آن جلوگیری کند. همچنین تی دی سی است کاربردهایی برای افراد سالم نیز دارد. مثلا می توانید از آن برای تقویت توانمندی های شناختی مثل یادگیری، حافظه، توجه تمرکز و مهارت های شناختی استفاده کنید.

لازم به ذکر است که برای هر اختلال خاص پروتکل های درمانی ویژه ای وجود دارد که بر اساس مطالعات بدست آمده است و به همین علت نمی توان از یک جلسه درمانی با یک پروتکل خاص انتظار بهبود در همه زمینه ها را داشت.

 

موارد منع استفاده از تی دی سی اس

با وجود این که برای دستگاه تی دی سی اس عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است اما به علت استفاده از پالس های الکتریکی در موارد خاصی منع استفاده از این دستگاه وجود دارد.

چه کسانی نباید از تی دی سی اس استفاده کنند؟

  • کسانی که پوست سر آن ها خراشیدگی دارد.
  • کسانی که از باطری در قلب یا بدنشان استفاده می کنند.

 

همچنین بسیار مهم است که دستگاه توسط یک شخص آموزش دیده و به طور صحیح نصب شود زیرا در غیر این صورت نه تنها اثر مثبت دریافت نخواهید کرد بلکه ممکن است در حالت های خاص اثرات جانبی منفی نیز به جای بگذارد.

 

 

محمد اژدرلونماینده رسمی شرکت پرتو آسمان در جنوب کشور 

جهت خرید و یا مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09361098675

 

درمان با نوروفیدبک

درمان با نوروفیدبک

 

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

یکی ازامتیازات ویژه شرکت ما، ارتباط با تمام شرکت های ایرانی و خارجی می باشد

ما با کادری مجرب و سابقه چندین ساله در امر آموزش و پشتیبانی محصولات بهترین خدمات را از لحظه خرید به شما عزیزان عرضه میکنیم 

با آرزوی موفقیت برای شما 

آدرس : 

شیراز، سینما سعدی، ابتدای معدل شرقی، روبروی اداره کل آموزش و پرورش، ساختمان شاهپرک، طبقه 3، واحد 15

 

 

شماره تماس : 09361098675

email : ajdarlooahmad@gmail.com

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید