QEEG

 

 

الکتروانسفالوگرافی کمی یا QEEG
با قرار دادن تعدادی الکترود می توان این امواج را دریافت ،ثبت و سپس با استفاده از کامپیوتر تحلیل کرد. QEEG وسیله ای است که این کار را انجام می دهد . الکتروانسفالوگرافی کمی (Quantitative Electro Encephalo Graphy) وسیله ای برای ارزیابی و اندازه گیری امواج مغزی و خصوصیات مربوط به آن هاست. در این روش ارزیابی تعدادی الکترود (عموما 19 عدد )که روی کلاهی با نظم و قانون خاصی تثبیت شده اند ،روی سر قرار گرفته امواج مغزی را دریافت می کنند . QEEG ، امواج مغزی را در حالت های مختلف چشم بسته ،چشم باز و انجام یک تکلیف شناختی مانند خواندن ،ثبت کرده ،سپس این امواج بوسیله کامپیوتر ،بر حسب فرکانس تفکیک شده و بر اساس شدت فعالیت در رنگ های مختلف نمایش داده می شوند (تصاویر در قالب سرهای رنگی که Brain Map نامیده می شوند ارائه می گردند (علاوه بر این تصاویر ،کامپیوتر ،جداول و نمودارهای دیگری نیز ارائه می دهد که کاربردهای خاص خود را دارند ). مطابق با مطالعاتی که صورت گرفته اندازه امواج مختلف در مغز دارای استاندارد و حد نرمالی است که تنها براساس جنس و سن تغییر می کند .به این معنی که برای داشتن عملکرد مناسب ،هریک از امواج در فرد با مقادیر نرمال مشخص می شود کدام یک از امواج و در کدام نقطه از سر دارای فعالیت نامناسب است . امواجی که فعالیت مناسب داشته باشند با رنگ سبز و امواج با فعالیت نامناسب با رنگ های بنفش و نیلی و آبی (فعالیت کمتر از حد نرمال ) و زرد و نارنجی و قرمز (فعالیت بیشتر از حد نرمال ) مشخص می شوند .با بررسی این نقشه ها و مقایسه ی آن ها با الگوی نرمال و مرجع ، می توان کارکرد مغز را بررسی و مطالعه کرد . از آن جا که هر یک از اختلالات و مشکلات ذهنی و روانی بر اثر وجود اشکال در عملکرد مغز و در نتیجه کم و زیاد شدن امواج مغزی به وجود می آیند ،لذا QEEG مغزی که کارکرد طبیعی دارد با مغزی که دچارمشکل کارکردی شده است تفاوت دارد با مقایسه اعداد بدست آمده برای هر موج و نتیجه QEEG بدست آمده با وضعیت طبیعی می توان نوع مشکل را تشخیص داد .

 

این دستگاه مقیاس های دیگری هم برای ارزیابی کیفیت عملکرد دارد که عبارتند از :


توان نسبی : نسبت بین امواج مختلف را اندازه می گیرد . اگر موجی در مقایسه با امواج دیگر نسبت کمی داشته باشد تحت نفوذ و سلطه آنها قرار خواهد گرفت و تاثیر خود را بر عملکرد از دست خواهد داد .


عدم تقارن (Asymmetry): اختلاف ولتاژ بین نواحی مختلف را بررسی می کند .آیا پالس های الکتریکی در نواحی مختلف مغز ،برای داشتن عملکرد مناسب بیش از اندازه بزرگ یا بیش از اندازه کوچک هستند ؟


● انسجام (Coherence): کوهرنس مشخص می کند که مغز چه مقدار از انرژی را بین قسمتهای مختلف به اشتراک گذاشته است . این مقیاس بررسی می کند که آیا مغز توانایی برقراری ارتباط مناسب با خودش را دارد یا نه .کوهرنس زیاد نشانه آن است که بعضی قسمت های مغز آنچنان در هم گیر کرده اند که برای قطع این ارتباط و برقراری ارتباط با سایر قسمت های مغز توانایی مناسبی ندارند .و کوهرنس کم نشانه ی آن است که منابع مغز از اتصال مناطق مختلف ناتوان هستند .


فاز (phase): سرعت حرکت سیگنال های الکتریکی در سطح سر را تعیین می کند . آیا سرعت حرکت انرژی الکتریکی مغز برای داشتن عملکرد بهینه مناسب است یا خیر ؟

دهه 70 و 80، دهه های ابداع و آزمایش QEEG بوده است . در آن زمان موسسه EEG پزشکی آمریکا (AMEEGA) و کمیته متخصصین QEEG اعلام کردند که هم اکنون QEEG ارزش کلینیکی و بالینی دارد . QEEG و نوروتراپی توسط موسسه روانشناسی آمریکا در حوزه روانشناسی و با برنامه های درمانی مناسب تایید شده اند .


QEEG چه مزیت هایی بر EEG دارد ؟
●داده هایی که از طریق الکترودها بدست می آید و ثبت می شوند ، آنقدر زیاد هستند که یک درمانگر نمی تواند تمام آنها را تفسیر کند .QEEG، این داده ها را تجزیه و تحلیل می کند و در قالب نقشه های رنگی مغز یا نمودارها و جداول خلاصه می کند .
●QEEG برخلاف EEG به ارزیابی عملکرد مغز می پردازد .
●QEEG، با ایجاد نقشه های زنده و پویا (متحرک) از مغز و مقایسه آنها با داده های پایه ، از دقت تشخیصی بالایی نسبت به مصاحبه های بالینی برخوردار است .براوردها نشان می دهد که توافق بین درمانگران در مورد اختلالاتی نظیر ADHD در حدود 40% است در حالیکه دقت QEEG حدود 90% است .
●تعیین نوع و دوز دارو :در بسیاری از بیماری های روان پزشکی، چندین دارو با عملکردهای متفاوت وجود دارد .عموما روانپزشک با جایگزین کردن داروها در دوره های خاص ، به داروی موثر دست می یابد . QEEG می تواند از همان ابتدا داروی موثر را پیشنهاد دهد و روند درمان را تسریع بخشد .
●افتراق اختلالات ارگانیکی و کارکردی


کاربردهای QEEG
تشخیص : در اصل QEEGبرای تشخیص کج کاری های موضعی یا کلی مغز بکار می رود .بوسیله QEEG می توان بیماری های مغزی – عروقی ، آسیب های مغزی ،AD/HD، اختلالات یادگیری ،اضطراب ،افسردگی ،تومورهای مغزی ،صرع،اسکیزوفرنی ،دمانس و آلزایمر را با دقت 80 تا 90درصد تشخیص داد .


تشخیص افتراقی : برای مطمئن شدن از وجود جراحات داخلی مغز ،سکته ،حملات قلبی و یا نارسایی ریه ها که منجر به هیپوکسی مغز می شود ،زمانیکه تشخیص صرع یا تومورها مورد شک واقع شود،در مواردی که به وجود کج کاری مغز به علت سوء مصرف مواد شک داریم ،هنگامی که تغییر در علائم اختلالات هوشیاری (نارکولپسی ،کما،حواس پرتی) یا عملکرد سیستم عصبی (سردرد ،استفراغ و آفازی) دیده شده باشد.

درمان و پیگیری :  پیگیری سندرم های ارگانیکی مغز،پیگیری نتایج شیمی درمانی و پرتو درمانی و ترک داروهای روان گردان یا غیر مجاز،پیگیری بیماری های عفونی مانند آنسفالیت و یا مننژیت،بررسی وضعیت بیمار پس از جراحی وتعیین داروهای مؤثر با اثربخش ترین دوز و کمترین عوارض منفی .در بسیاری از موارد QEEG راهکارهای درمانی نیز ارائه می دهد.


سنجش :  سنجش توانمندی های هنری ،ورزشی و شناختی و ذهنی مانند بهره هوشی (IQ) ،تمرکز ،توجه،میزان هماهنگی ذهن و بدن و ....از آن جا که QEEGبه ارزیابی عملکرد مغز می پردازد و نیز توانمندی های ذهنی هر فرد با عملکرد مغزی او ارتباط مستقیم دارد ،لذا با استفاده از این روش می توان برآوردی از این توانمندی ها به دست آورد .


●در QEEG می توان با نرم افزارهای موجود خیلی از آرتیفکت ها را حذف کرد .


●در QEEG برنامه ای خاص وجود دارد که می توان از طریق آن Spike های موجود در نوار را جدا کرده منشا آن ها را روی نقشه رنگی مغز نمایش داد.


● QEEG همراه با LORETA (فضای نرم افزاری تعریف شده خاص می باشد ) وضعیت مغز را در برش های مختلف تصویری نشان داده و در 95% موارد با FMRI همخوانی دارد و نمای 3 بعدی از ضایعات احتمالی موجود در ساختمان های عمقی مغز را به ما می دهد .


●QEEG قادر به تشخیص امواج صرعی به صورت بسیار دقیق بوده و محل کانون صرعی را با دقت بسیار بالا نشان می دهد.

خرید دستگاه QEEG،خرید دستگاه EEG،فروش دستگاه QEEG، دستگاه QEEG، دستگاه QEEG در شیراز

 

 

جهت خرید و یا مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 

(نماینده  رسمی شرکت پرتو آسمان در جنوب کشور)

شماره تماس :

09361098675

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

یکی ازامتیازات ویژه شرکت ما، ارتباط با تمام شرکت های ایرانی و خارجی می باشد

ما با کادری مجرب و سابقه چندین ساله در امر آموزش و پشتیبانی محصولات بهترین خدمات را از لحظه خرید به شما عزیزان عرضه میکنیم 

با آرزوی موفقیت برای شما 

آدرس : 

شیراز، سینما سعدی، ابتدای معدل شرقی، روبروی اداره کل آموزش و پرورش، ساختمان شاهپرک، طبقه 3، واحد 15

 

 

شماره تماس : 09361098675

email : ajdarlooahmad@gmail.com

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید